„Las”

Michał Jeliński Urodził się w 1973 roku. Jest absolwentem Wydziału Leśnego SGGW i Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Jego prace inspirowane są dwoma amerykańskimi fotografami: Minorem Whitem i Paulem Caponigro. Czarnobiałe fotografie zostały wykonane w systemie strefowym Ansela Adamsa. Jest to technika umożliwiająca manipulacje odcieniami szarości, a co za tym idzie tworzy się magiczny klimat obrazów, miejscami może nawet sentymentalny.
Wystawa w Green Gallery mieszczącej się na Starym Mieście przy ulicy Krzywe Koło 2/4 w Warszawie. Wystawyczynna od 5 do 29 października 2006.

 

"Wizje", "Panopticum"

Maria Śliwa jest absolwentką Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i PWSFTviT w Łodzi. Od 1999 roku członek ZPAF - Okręg Śląski. Wykłada fotografię w Policealnym Studium Fotograficznym w Bielsku-Białej. Zajmuje się fotografią kreacyjną, reklamową i portretową.

O swoich cyklach napisała autorka, Maria Śliwa:

"Wizje" to moje, parafrazując Urszulę Czartoryską, "przygody plastyczne w fotografii". Bawi mnie tworzenie z przedmiotów zwykłych, takich jak np. karton, folia aluminiowa, szkło, taśma klejąca czy chociażby pasta do zębów kompozycji plastycznych, nadawanie im nowej roli. Lubię zestawiać kształty, kolory, formy oraz zabawę światłem.

"Panopticum" to relacje między ludźmi, to zestawienie monochromatycznych twarzy ludzi "odchodzących" i krzykliwie kolorowych, przerysowanych twarzy ludzi młodych. "Panopticum" to również zderzenie świata kobiet i świata mężczyzn. Te zupełnie inne światy jednak przenikają się, oddziałują na siebie.

Wystawa w Galerii Jabłkowskich (podwórze kamienicy przy ulicy Chmielnej 21) w Warszawie. Czynna będzie od 1 października do 9 grudnia 2006.

 

„Sztandary ku niebu”

Viola Kuś w 1993 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, gdzie obecnie prowadzi pracownię Obrazowania Fotograficznego. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu .

Tytuł wystawy i sama wystawa jest przepojona symbolami. - wyjaśnia autorka wystawy Viola Kuś - Sztandary ku niebu tak brzmi nazwa projektu, to pewien proces, który swój początek miał w 1999 roku, a został zakończony dopiero teraz. Jest tam kilka czasowych różnic. Na realizację tą składa się głównie cykl pt.: dualizmy, który powstał w 2000 i 2001 roku. Postaci na nich umieszczone są zależne od siebie w sposób psycho-fizyczny, znają się, są blisko ze sobą, łączy ich przyjaźń, czasem coś więcej, mają ochotę się obnażyć i to robią...
Na kilku sztandarach znajdują się modele, którzy dopiero co się poznali, a czasem ich znajomość ma charakter symboliczny i jest wynikiem fotomontażu lub manipulacji komputerowej autorki. Pierwszy sztandar to czarny i biały mężczyzna jak radykalna myśl, która może mieć tylko dwa rozwiązania...Dopiero kolejne sztandary przeżywają i doświadczają, a potem zbierają żniwo, jakie tworzy nasze ciało i dusza, kiedy żyją. Małym prezentem, w którym szukać można podsumowań nad żywotem ludzkim jest portret słonia dla szczęścia i świni nie dla głodu, a także ich dialog zwierzęcy. Współautorkami portretów słonia i świni jest Marta Guz & Małgorzata Słomska. - Viola Kuś
Wystawa w Galerii Obok ZPAF na starym mieście czynna do 29 września.

 

źródło: Fotopolis


 

 

 Forum WSR // WSR // Szkola Wizazu // WSR, Szkola Reklamy // Dziennikarstwo // Strony sluchaczy WSR - powrot